GPS

Co je GPS zařízení?

GPS přijímač je elektronické zařízení, které dokáže určit tvoji polohu na Zemi s přesností od 2 do 10 metrů. Tato zařízení obvykle poskytují informace o zeměpisné šířce a délce, které mohou použít například pro navigaci z jednoho bodu do druhého. V závislosti na modelu může GPS zařízení obsahovat navíc mapy, vestavěný kompas, hlasovou navigaci atd.

Jak funguje GPS?

Každé GPS zařízení je malý počítač, který přijímá signál vysílaný GPS satelitem. Toto zařízení musí pro zjištění tvé polohy přijímat signál z alespoň tří těchto satelitů. Tento signál pak zpracuje a vypočítá tvoji polohu procesem zvaným trilaterace.

Se signálem ze čtyř satelitů může GPS zařízení navíc získat nejen přesnější informace o tvé poloze, ale také nadmořskou výšku a přesný čas. Čím více signálů GPS zařízení příjme, tím přesnější tyto informace jsou.

Když používám GPS zařízení, může někdo sledovat kde se právě nacházím?

Ne! GPS zařízení nevysílají tvé souřadnice. Satelity vysílají na Zemi signál, který GPS zařízení zpracuje a vypočítá tvoji polohu.

Kdyby se však stalo, že by mimozemšťani udělali vlastní sledovací systém, měl by ses přes satelity tam nahoře chránit. Preventivně si můžeš dát na hlavu alobal, aby ses vyhnul "gamma" paprskům :-)

Jaké funkce by mělo GPS zařízení mít a kde si jej mohu koupit?

Pro informace o tom, které funkce by GPS zařízení mělo obsahovat, si pročti naši Příručku koupě GPS zařízení. Pokud bys však raději hledal keše s mobilním telefonem, koukni se na naše Geocaching Live aplikace .